2021 | Szymon Domogała

16 października 2021

W październiku 2021 r Mariusz Kozubek ukończył pracę nad kolejnym autorskim scenariuszem pt. "Labirynt Minotaura". Premiera spektaklu nastąpi najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2022 roku na scenie Krakowskiego Teatru " B" (współtworzonego przez Autora min. z Piotrem Solorzem).


Scenariusz (oparty na greckim micie) jest opowieścią o samopoznaniu głównego bohatera, od dziecka zamkniętego w mającym symboliczny wymiar labiryncie. Archetypiczne greckie opowieści – mówi Autor - jak i te biblijne, opracowywane dotąd przeze mnie w teatrze, są po dziś dzień kopalnią fantastycznych inspiracji. Nieustannie przeglądamy się w tych wielowątkowych historiach, próbując zrozumieć kim jesteśmy - skąd idziemy i dokąd zmierzamy. Minotaur jest dla mnie figurą wykluczenia - tego, który każdy z nas rozpoznaje w sobie, doświadczając „niekompatybilności" z otaczającym światem. Pytanie o tożsamość zawsze zaprasza do uczciwego przemierzenia własnego "labiryntu" - by móc go w końcu skutecznie opuścić.

Integralną częścią pracy nad tekstem była obserwacja percepcji mitu przez grupę dzieci z Ośrodka Opiekuńczo - Wychowawczego w Katowicach Bogucicach. Podczas serii zajęć autor miał możliwość "testowania" jak przyszły, potencjalny widz przedstawienia rozpoznaje w opowiadanej historii swoje fascynacje, lęki, traumy i marzenia. Nieposkromiona wyobraźnia dzieci, ich udział w teatralnych zabawach, rozmowy o lękach i marzeniach otworzyły mi oczy na wiele wątków, które przesączą się do " Minotaura" - mówi Autor. Mój bohater dostał konkretną twarz - tragiczną, przeoraną poczuciem krzywdy i odrzucenia. Jednocześnie jednak twarz dziecięcą - czystą, ciekawą świata, żywiołową, zwycięsko wychyloną ku przyszłości.

Tekst powstał w ramach tegorocznego Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.

 

Labirynt Minotaura