2021 | Szymon Domogała

30 marca 2022

Druga premiera (po "Komplementach dla Najpiękniejszej") w autorskim "Teatrze Kozubka".

Nyskie przedstawienie to już piąta inscenizacja musicalu "Jonasz", który swoją prapremierę miał w 1995 roku. Spektakl wkrótce potem doczekał się dwóch wersji kameralnych (w Krakowskim Teatrze Biblijnym i macierzystym Teatrze A), zaś w 2015 roku zgromadził kilkunastotysięczną publiczność podczas ostatniej premiery w katowickim Spodku.
Od swojego powstania został zagrany gościnnie na scenach w całej Polsce ponad tysiąc razy.

 

Obecna inscenizacja jest koprodukcją Teatru Kozubka, Parafii MB Bolesnej w Nysie i Nyskiego Domu Kultury.

 

Spektakl reżyseruje autor scenariusza i wcześniejszych inscenizacji "Jonasza" Mariusz Kozubek (do oryginalnej muzyki Marcina Dzwonowskiego). Rolę tytułową kreuje odtwórca głównej roli z katowickiego Spodka Piotr Solorz, zaś na scenie partneruje mu w scenach zbiorowych młodzież Nysy (uczestnicząca w poprzedzających premierę warsztatach artystycznych). Aktorom towarzyszy zespół muzyczny pod kierownictwem Kacpra Treli.

 

Nyska inscenizacja jest swoistego rodzaju eksperymentem artystycznym, polegającym na przygotowaniu premiery spektaklu teatralnego z gościnnym udziałem grupy młodych woluntariuszy, pochodzących z miejsca aktualnej realizacji scenicznego przedsięwzięcia. Obecna w całej działalności teatralnej Mariusza Kozubka idea, aby czynić Teatr środowiskiem spotkania różnych środowisk i tym razem kształtuje model artystycznego działania. Dla Autora Teatr to przede wszystkim przestrzeń wymiany energii między profesjonalistami i uzdolnionymi amatorami, wspólnototwórcze działanie zorientowane na świat fundamentalnych wartości, obszar twórczej gry w którą wkalkulowane jest zawsze ryzyko częściowego "nie wiem". To wreszcie okazja do przygody w której ubóstwo środków wcale nie przeszkadza w ostatecznym, spektakularnym finale działań.

 

 

Treść Przedstawienia

 

Historia opowiedziana na kartach Starego Testamentu relacjonuje dzieje nietypowego proroka, powołanego przez Boga do głoszenia orędzia nawrócenia w grzesznej Niniwie. Jonasz, nie zamierzając zbyt łatwo poddać się swojemu przeznaczeniu, ucieka do Jafy, by tam wsiąść na okręt płynący do Tarszisz. Niestety - podczas podróży rozpętuje się straszliwa burza, marynarze rzucają losy, by dowiedzieć się z czyjego powodu statkowi grozi katastrofa. A gdy los pada na Jonasza – wyrzucają go za burtę. Morze się uspokaja. Niedoszły prorok budzi się we wnętrznościach wielkiej ryby, która po trzech dniach wypluwa go na ląd. Ziemią ocalenia okazuje się być Niniwa. Jonasz – chcąc nie chcąc - podejmuje próbę realizacji swojego powołania nie wierząc, że jej mieszkańcy usłuchają słów Boga. Jednakże - ku jego zdziwieniu - Niniwa się nawraca. Frustrację Jonasza pogłębia fakt, iż krzak pod którym znalazł cień z bożego polecenia usycha.

Księgę kończy dysputa Jonasza z Najwyższym. Prorok, niezadowolony z ostatecznego obrotu sprawy czyni wyrzuty Stwórcy. Bóg objawia prawdę o sobie jako o Bogu Litościwym, pragnącym zbawienia wszystkich ludzi.

 

 

Premiera odbyła się na scenie Nyskiego Teatru Miejskiego 11 kwietnia 2022 r. o godzinie 18.00. Towarzyszyły jej cztery zamknięte pokazy przedstawienia, realizowane w ramach rekolekcji wielkopostnych.

 

 

 

 

Scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny, scenografia

Mariusz Kozubek

 

Muzyka oryginalna

Marcin Dzwonowski 

 

 

 

Obsada

 

Jonasz

Piotr Solorz

 

Prorok

Mariusz Kozubek

 

Kapitan Statku/ Niniwita Stiven

Michał Galiński

 

Żeglarz Stasiu/ Niniwita Dorian

Tomasz Rogowski

 

Żeglarz Zdzisiu/ Niniwita Kris

Dominik Palacz

 

Król Niniwy I

Damian Cieleń

 

Król Niniwy II

Mariusz Kozubek

 

Niniwitka Mariolka/ Podróżniczka I

Barbara Janczar

 

Niniwitka Helga/ Podróżniczka II

Zuzanna Kołodziej

 

Niniwitka Malwa / Podróżniczka III

Julia Nosal

 

Niniwitka Sandra/ Podróżniczka IV

Aleksandra Łuszcz

 

Niniwitka Sabrina/ Podróżniczka V

Marlena Łabuz

 

Niniwitka Roksana/ Podróżniczka VI/ Robaczek

Julia Kamienik 

 

 

 

Zespół instrumentalny

 

Kierownictwo muzyczne, Instr. klawiszowe, Transkrypcja i Re-aranżacja oryginalnych kompozycji

Kacper Trela

 

I Skrzypce

Wiktoria Czerpak

 

II Skrzypce

Kinga Janczar

 

Wiolonczela

Wojciech Janczar

 

Saksofon

Alicja Kras

 

Gitara basowa

Szymon Pacholak

 

Perkusja

Jakub Bernat

 

Reżyseria dźwięku

Dominik Drożdżal

 

 

 

Współpraca kostiumograficzna

Barbara Kozubek

 

Przygotowanie wokalne Zespołu

Bronisława Kozubek - Trela

 

Produkcja

o. Damian Piątkowiak svd (Parafia MB Bolesnej w Nysie) / Mariusz Kozubek (Teatr Kozubka)Współorganizacja Premiery: Marek Kędzierski (Dyrektor) oraz Pracownicy Nyskiego Domu Kultury im. Wandy Pawlik.

 

 

 

 

Dziękujemy wszystkim ludziom Dobrej Woli, którzy pomogli nam w przygotowaniu nyskiej premiery musicalu „Jonasz”.

 

Musical "Jonasz"