Aby podróż ciężarówką po Europie przebiegała bezproblemowo, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Wyposażenie i dokumenty to podstawa. Kierowca, planując długą nieobecność w domu, powinien przewidzieć wszelkie możliwe utrudnienia związane z awariami czy czasowymi zakazami jazdy w Europie. Jak przygotować się na podróż ciężarówką? Co zabrać?
Niezbędne dokumenty dla kierowcy ciężarówki
Każdy zawodowy kierowca wie, że wybierając się w podróż po UE, w pierwszej kolejności musi zabrać wszystkie wymagane dokumenty. Poruszając się po innych krajach na terenie UE, należy wziąć ze sobą:
● prawo jazdy kategorii C+E;
● dowód osobisty lub paszport;
● kartę kierowcy;
● licencję na przewóz (np. samochodów);
● dokumenty celne;
● potwierdzenie ubezpieczenia.
To nie wszystko, kierowca powinien również sprawdzić wykaz świąt w danym kraju, co się wiąże z (zakazem jazdy w Europie). Niezwykle istotny jest także zapas gotówki, oczywiście w odpowiedniej walucie. Podstawą powinna być także wygodna karta wielowalutowa. To najwygodniejsze i zarazem najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Wyposażenie pojazdu i żywość
Żeby być gotowym na każdą okoliczność, ale też na wszystkie kontrole, trzeba zadbać o niezbędne wyposażenie ciężarówki. Apteczka, kamizelka odblaskowa czy rękawice ochronne – wszystkie te rzeczy mogą w niektórych okolicznościach okazać się na wagę złota.
Podróż ciężarówką oznacza, że na pewien czas kabina zmienia się w mały dom, trzeba zatem zadbać o żywność i wodę, a przede wszystkim o odpowiedni sprzęt do gotowania. Owszem, można zaopatrywać się w gotowe posiłki, jednak na dłuższą metę warto samodzielnie przygotować zbilansowane posiłki. Wyposażenie, które można zabrać to m.in.:
● kuchenka turystyczna;
● mini lodówka;
● sztućce, talerze i kubki;
● nóż i deska do krojenia;
● sól i ulubione przyprawy.
Dobre samopoczucie kierowcy
Długa samotna podróż nie zawsze jest łatwa i komfortowa, dlatego warto zawczasu zadbać o swoje samopoczucie. Co zabrać w podróż po Europie? Z pewnością warto uwzględnić:
● smartfon (podstawowy sprzęt do kontaktu, ale też narzędzie rozrywki);
● laptop lub tablet (umożliwia oglądanie filmów czy przeglądanie Internetu podczas postoju);
● audiobooki (słuchając audiobooków, można w krótkim czasie nadrobić lektury);
● kursy językowe w wersji audio (przydatne zwłaszcza dla osób, które regularnie jeżdżą po Europie);
● ładowarki samochodowe;
● powerbank.
Przed wyjazdem należy przygotować listę podstawowych przedmiotów, których wymaga się od kierowcy. Następnie warto dopisać wszystkie rzeczy niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia na co dzień. Jeśli jest to pierwsza taka podróż, warto porozmawiać z kolegami o ich doświadczeniach, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że w bagażu znajdzie się wszystko, co potrzebne.