2021 | Szymon Domogała

16 października 2021

Teatr Kozubka zainaugurował swoją działalność premierą widowiska muzyczno – multimedialnego "Komplementy dla Najpiękniejszej" (Warszawa, Przestrzeń Kościoła Jana i Pawła, 16.10.2021r.).


Data w sposób symboliczny zbiega się z ósmą rocznica premiery autorskiego megawidowiska Reżysera "Franciszek - Wezwanie z Asyżu" w katowickim Spodku (16.10.2013r.), od którego rozpoczęła się zawodowa przygoda Autora z Katowicami (dwa kolejne megawidowiska i nieistniejący już Teatr Franciszka).

 

Scenariusz i muzyka spektaklu zostały oparte na starożytnej modlitwie "Akatystu", pochodzącej z V-VI  wieku. Jest to utwór o charakterze litanijnym, sławiący przymioty Bogarodzicy. Jego wymiar ideowy prowadzi modlącego się po drodze bezinteresownej kontemplacji zachwytu nad Człowieczeństwem, któremu w osobie Maryi zostało przywrócone pełne Podobieństwo Boże.

 

Obok „Akatystu” inspiracją powstania widowiska były nowotestamentalne teksty relacjonujące fakty z życia Maryi, bogata mariologiczna teologia oraz przesycone duchowością obrazy artystki wizualnej Agnieszki Jasińskiej. Energetyczną muzykę (częściowo wykorzystującą tradycyjną melodię Akatystu) napisał Piotr Solorz.
 

W spektaklu biorą udział artyści profesjonalni oraz młodzi wykonawcy, wywodzący się ze środowiska nieistniejącego już Teatru Franciszka (gdzie w 2020 roku odbyła się premiera filmu artystycznego „Akatyst - Totus Tuus", będącego inspiracją do powstania „Komplementów...").


Warszawska premiera widowiska została poprzedzona trzema pokazami przedpremierowymi (w Katowicach, Nysie i Goleniowie).

Premiera Komplementów